Uzm.Dr. Özgür Özbebit
Psikiyatri Uzmanı
 
  bir gün değil, her gün tebessüm edebilmek...
Kullanıcı Girişi
Beni Bu Bilgisayarda Hatırla
 
  Adınız Soyadınız
 
  E Posta Adresiniz
 
  Telefon
 
  Tahlil Dosyası Gönder
 
20273 Kişi siteyi ziyaret etti.
Panik Atak Tedavisi

 

Geçerli tedavi yöntemleri

Psikoterapi yöntemleri
İlaç tedavileri
Motivasyon arttırma
Gevşeme teknikleri
Düzenli Nefes egzersizleri
Düzenli Spor
Grup terapisi

 

 

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığın oluş mekanizmaları ile birlikte bu hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle profesyonel psikiyatrik desteği geç aramasıdır. Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel-davranışçı terapi tekniğidir. Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir.

İlaç tedavileri panik atak tedavisinde psikoterapilerle birlikte kullanılmaktadır. Hastalığın biyolojik oluş mekanizmaları üzerine etki eden ilaçlar ile ilgili maalesef yanlış inanışlar çok fazladır. İlaçların kişiyi uyuşturduğu, bağımlılık yapma olasılıklarının olduğu gibi inanışlar kişileri psikiyatride kullanılan ilaçlara karşı ön yargılı yapmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki panik atak esnasında kişide yoğun biyolojik değişikliklerde meydana gelmektedir. Bunların önlenmesi ve tedavi sürecinin daha başarılı olması için ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Yine hastalara düzenli spor yapma, nefes ve rahatlama egzersizleri de önerilmektedir. Bu tarz yardımcı yöntemlerde tedavinin etkinliğini ve kararlığını arttırmaktadır.